Зборная Расіі па хакеі абыграла Швейцарыю ў першым матчы на ​​Алімпіядзе

Расія (bbabo.net), - Расійская хакейная зборная стартавала з перамогі на зімовых Алімпійскіх гульнях: у дэбютным матчы наша каманда аказалася мацнейшай за швейцарцаў - 1:0.

Першы паядынак у Пекіне атрымаўся вельмі няпростым і напружаным для падапечных Аляксея Жамнава.

Адкрылі лік расіяне за тры секунды да канца стартавай 20-й хвілінкі, прычым шайба была кур'ёзнай: у Антона Сляпышава не прайшоў пас на пятачок, аднак ён не выключыўся з барацьбы, падабраў шайбу, выехаў з-за варот і аддаў перадачу на блізкую штангу з адмоўнага кута. Шайба патрапіла ў нагу нападаючаму швейцарцаў Энцо Корві і адляцела ў вароты.

У другім перыядзе справа дайшла да бойкі: у выніку сутычкі на 33-й хвіліне рэферы адправіў на лаву штрафнікоў расіян Дзмітрыя Варанкова з Паўлам Карнаухавым, а ў саперніка былі выдалены Мірка Мюлер і Андрэс Амбюль.

Ініцыятывай валодала то адна, то другая каманда, а ў канцы Слепышаў падвёў сваю зборную, зарабіўшы дурное выдаленне: адзін з сапернікаў справакаваў Антона, злёгку штурхнуўшы яго ў борт пасля свістка. Сляпышоў спачатку выказаўся, а затым крыху баднуў апанента галавой - расіяніну выпісалі "2+2".

У трэцім перыядзе таксама было шмат дужання, выдаленняў. У канцоўцы швейцарцы крыху паднаціснулі, але дамагчыся свайго не здолелі. Як вынік - 1:0 на карысць нашай каманды.

Наступны матч на турніры Расія правядзе 11 лютага супраць датчан.