Społeczeństwo Wiadomości

Kanada zdobywa pierwsze w historii złoto olimpijskie w drużynowej jeździe na łyżwach szybkich kobiet na pogoń w Pekinie

Kanada (bbabo.net), – Kanada zdobyła swój pierwszy w historii złoty medal olimpijski w drużynowej łyżwiarstwie szybkim na dochodzenie kobiet na Zimowych Igrzyskach w Pekinie we wtorek, po oszałamiającym wypadku w Japonii.

Isabelle Weidemann, Ivanie Blondin i Valerie Maltais podążały za Japończykami przez cały wyścig o złoty medal, chociaż Kanada zaczęła zmniejszać dystans po tym, jak Weidemann przesunął się na prowadzenie.

Nadal wydawało się, że Japonia — broniący tytułu mistrzowie z Igrzysk 2018 w Pjongczangu — zdobędzie powtórkę złota, a drużyna będzie jeździć na łyżwach z idealną precyzją przez cały czas.

Ale na ostatnim okrążeniu Nana Takagi potknęła się i upadła, gdy Japonia minęła ostatni zakręt przed metą, posyłając ją na ścianę, a Kanada zdobyła złoto z czasem dwóch minut 53,44 sekundy – rekord olimpijski.

Wszyscy trzej zawodnicy muszą wspólnie przekroczyć linię mety w pościgu drużynowym.

„Niestety nasz wyścig zakończył się upadkiem… ale nie żałuję wszystkiego, co zrobiliśmy, aby się tu dostać” – powiedziała dziennikarzom siostra Takagi, Miho, w pewnym momencie podnosząc oczy i mrugając, by powstrzymać łzy.

Po wyścigu przytuliła swoją siostrę, która płakała.

„W tej chwili bardzo trudno jest rozmawiać, nie potrafię jasno myśleć” – powiedział Takagi.

Brązowy medal zdobyła Holandia po pokonaniu Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego w finale B.

„Wciąż myślimy, czy to prawda?” - powiedział Weidemann.

„Wiedzieliśmy, że mamy silny zespół, wiedzieliśmy, że możemy dziś wywierać presję na Japonię i wszystkie inne silne zespoły. Nie wiem, czy pomyśleliśmy o tym możliwym wyniku”.

Ostatnim razem, gdy Kanada zdobyła medal na dochodzenie w drużynie kobiet, zdobyła srebro podczas Igrzysk 2006 w Turynie we Włoszech. Kanada zdobyła złoto w drużynie mężczyzn na Igrzyskach w Vancouver w 2010 r., po raz ostatni medal zdobyli mężczyźni lub kobiety w pościgu drużynowym.

W Pekinie Kanada zajęła piąte miejsce w klasyfikacji generalnej pościgu mężczyzn.

Wtorkowe złoto oznacza trzeci medal Weidemann w Pekinie, po zdobyciu srebra na 5000 metrów kobiet i brązu na 3000 metrów. Jest to pierwszy zarówno dla Blondina, jak i Maltais.

Maltais jest teraz trzecim zawodnikiem, który zdobył medal zarówno w łyżwiarstwie szybkim na długim, jak i krótkim torze. Wygrała srebro w biegu sztafetowym na krótkim torze na 3000 metrów podczas Igrzysk w Soczi w 2014 roku.

Zdobyty medal to drugie złoto Kanady na igrzyskach olimpijskich w Pekinie i 17. dotychczasowy medal igrzysk.