Valiyeva i inni medaliści olimpijscy zostaną wręczeni do nagród państwowych

Rosyjskie Ministerstwo Sportu przedstawi zwycięzców i laureatów igrzysk olimpijskich w Pekinie, w tym łyżwiarkę figurową Kamilę Valiewą, do nagród państwowych - informuje TASS powołując się na służbę prasową ministerstwa.

Igrzyska Olimpijskie w Pekinie zakończą się 20 lutego. Obecnie Rosjanie zdobyli na igrzyskach olimpijskich pięć złotych, dziewięć srebrnych i 14 brązowych medali.

W meczu hokejowym Rosja - Szwecja dogrywka. Najważniejsze na Olimpiadzie Olimpijskiej 2022 „Wszyscy zwycięzcy i laureaci Igrzysk zostaną przedstawieni do nagród państwowych. Valieva jest zwycięzcą turnieju drużynowego ”- mówi wiadomość.

Valieva zdobyła złoty medal w drużynie Rosji w turnieju drużynowym, ale po zakończeniu zawodów ogłoszono, że test antydopingowy 15-letniej Rosjanki, zabrany z jej pleców w grudniu 2021 roku, wykazał pozytywny wynik dla zakazanego leku trimetazydyny. Została tymczasowo zawieszona w zawodach, ale zawieszenie zostało później zniesione.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl), Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) i Międzynarodowa Unia Łyżwiarska (ISU) złożyły apelację do Sportowego Trybunału Arbitrażowego (CAS), starając się zakwestionować dopuszczenie Valievy do zawodów. CAS jednak odrzucił skargi i uznał Rosjankę za pełnoprawnego uczestnika.

Shcherbakova i Trusova zostały nagrodzone medalami olimpijskimi Igrzyska Olimpijskie 2022 W turnieju indywidualnym Valieva prowadziła po programie krótkim, ale w programie wolnym dwukrotnie upadła i skończyła bez medalu, zajmując czwarte miejsce. Inna rosyjska łyżwiarka figurowa Anna Szczerbakowa zdobyła złoto igrzysk olimpijskich, a Rosjanka Aleksandra Trusowa zdobyła srebro.