Sport Știri

Kaprizov a marcat puncte pentru performanță în al 12-lea joc NHL la rând

Atacantul rus Minnesota Kirill Kaprizov a marcat pucul într-un meci în deplasare din sezonul regulat al Ligii Naționale de Hochei (NHL) cu Chicago. Întâlnirea s-a încheiat cu victoria oaspeților 5:0.

Kaprizov a marcat un gol în minutul 35, făcând scorul 3-0. Pe lângă el, s-au remarcat Frederic Gaudreau (minutul 25), Mats Zuccarello (27), Kevin Fiala (51) și Nico Sturm (53).

Kaprizov a adus seria la 12 meciuri, în care a marcat 21 (9+12) puncte. Atacantul a continuat să îmbunătățească palmaresul în carieră în străinătate. Înainte de aceasta, numărul maxim de puncte marcate a lui Kaprizov a fost de șapte jocuri (noiembrie-decembrie anul trecut). În total, rusul are 19 goluri și 34 de pase decisive. Cu 53 de puncte, este cel mai mare marcator al Minnesota.

Minnesota a câștigat al șaselea joc la rând. Echipa are 59 de puncte și este a treia în clasamentul Conferinței de Vest. Chicago are trei eșecuri la rând și șapte în ultimele opt jocuri. Clubul cu 39 de puncte se află pe linia a 14-a în Vest.