Sport Știri

Clubul din Sankt Petersburg a învins-o pe portughezul „Benfica” în meciul din Liga Campionilor

Rusia (bbabo.net), - Zenit St. Petersburg, condus de antrenorul principal al naționalei ruse Tuomas Sammelvuo, în penultimul tur al fazei grupelor masculine a Ligii Campionilor a învins-o pe Benfica la oaspete locație din Lisabona, Portugalia, cu un scor de 3:0 ( 25:16, 25:18, 25:16).

Echipa Sankt-Petersburgului a avut nevoie de 78 de minute pentru a face totul, astfel încât spectatorii adunați în tribune, aproximativ o mie la număr, nu au avut timp să se bucure cu adevărat de volei. Dar trei dintre medaliați cu argint ai Jocurilor Olimpice de la Tokyo s-au numărat printre oaspeți - blocatorul Ivan Yakovlev, finisherul Yegor Klyuka și atacantul diagonal Viktor Poletaev. În plus, să adăugăm la ei campioana olimpică în rândurile naționalei Franței, Zenit libero Zhenya Grebennikov. Nu e de mirare că, cu adversari atât de redutabili, Benfica, din nou, ca în turul de start din decembrie, nu a putut lua niciun set.

– Am fost extrem de concentrați, iar gazdele de la începutul întâlnirii au acționat prea emoțional și au făcut o serie de greșeli – a spus după joc antrenorul „Zenith” Tuomas Sammelvuo. - Știm perfect că Benfica nu este doar volei, ci o mare societate sportivă cu tradiții bogate, în special fotbal. Acest factor ne-a motivat.

Câștigătorii tuturor celor cinci grupe și alte trei cluburi de pe locurile secunde avansează în eliminatoriile din Liga Campionilor

Numărul de serie al turului este al cincilea, însă echipa de pe malul Nevei a jucat doar al patrulea meci din grupa „D”. Mai devreme, la data stabilită, din cauza problemelor legate de coronavirus la Berlin, întâlnirea din Germania a fost amânată de comun acord al părților pentru o dată ulterioară în Rusia. Și acum Petersburgerii vor juca acasă cu clubul german de două ori la rând - pe 16 și 17 februarie.

„Berlinul” noaptea trecută, cu 3 victorii în trei meciuri și 9 puncte, a jucat în deplasare cu „Vojvodina” sârbă. Indicatorul „Zenith” a fost 3-1 (9). Câștigătoarele tuturor celor cinci grupe și încă trei echipe de pe locurile secunde vor trece în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Sankt Petersburg are șanse mari pentru playoff, mai ales că joacă acasă două întâlniri cu principalul concurent.