Sport Știri

Premier League: Învinge Leeds cu 4-0, Tottenham Open Opportunity în Top 4

Leeds, - Tottenham Hotspur a deschis șansa primelor patru în clasamentul Premier League la sfârșitul sezonului, după ce a câștigat cu 4-0 acasă cu Leeds United, stadionul Elland Road, sâmbătă (26.2.2022).

Această victorie este o revigorare pentru Tottenham care în meciul precedent a pierdut cu 0-1 acasă cu Burnley. Această înfrângere îl făcuse pe antrenorul Antonio Conte să ceară clubului să-și evalueze statutul de antrenor.

Trei puncte în acest meci în deplasare fac ca Tottenham să adune acum 42 de puncte și să fie pe locul șapte. Dar strângerea de puncte pe care le-au produs este egală cu ocupanții de pe poziția a șasea West Ham United. Tottenham se află acum la patru puncte de Manchester United, care se află în prezent pe poziţia a patra.

Victoria zdrobitoare a lui Tottenham pe teren propriu cu Leeds a fost precedată de un gol al lui Matt Doherty care a reușit să folosească momeala lui Ryan Sessegnon când jocul durase doar 10 minute. Oamenii lui Conte au avut nevoie de doar două minute pentru a mări avantajul.